Mjesto polaska: Autobusna stanica – Podgora
Vrijeme polaska: 8.15
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Tučepi
Vrijeme polaska: 8.25
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Makarska
Vrijeme polaska: 8.35
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Promajna
Vrijeme polaska: 8.45
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Baško polje
Vrijeme polaska: 8.50
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Baška Voda
Vrijeme polaska: 8.55
Mjesto polaska: Autobusna stanica – Brela
Vrijeme polaska: 9.00
Polaganom vožnjom kroz tunel sv. Ilija ulazimo u područje Imotske krajine koje je povijesno ime za prostor koji se nalazi u zaleđu masiva Biokovo. Ključnu ulogu u životu ovoga kraja ima plodno Imotsko polje. Između njegove gotovo ravne površine i planinskog masiva Biokove (1762 m) nalazi se prostrano krško područje na kojem se smjenjuju nizovi brda i uvala. Polje i krški prostor bogati su vodom.
Nedaleko od Imotskog polja, na padini brežuljka Podi, smjestio se Imotski. Razvio se ispod srednjovjekovne tvrđave koja je bila središte hrvatske županije čije je postojanje zabilježeno u 10.st. Imotski ima sva obilježja primorskog grada, zahvaljujući ponajviše klimi i urbanoj arhitekturi stare gradske jezgre. Kamene kuće i strme uske ulice s kamenitim stepenicama svjedoci su nekadašnjeg izgleda ovog mjesta.
Dolazak u Imotski oko 09:30h. Nakon što turistički pratitelj podijeli promotivne letke grada Imotskog posjetiteljima ispred turističke agencije, slijedi posjet Zavičajnom muzeju Imotski gdje će se gosti uz stručno vodstvo i razgledavanje upoznati s kulturno-povijesnom baštinom grada (oko 09:45h).
Zavičajni muzej Imotski
OPIS: Zgrada u kojoj se danas nalazi Muzej sagrađena je 1903.g. kao dio industrijsko-arhitektonskog kompleksa najveće otkupne stanice duhana u Dalmaciji. U Muzeju se nalazi stalni postav podijeljen u cjeline koje prezentiraju povijest Imotske krajine. Etnografski postav posvećen je imotskom selu. Osim predmeta iz seoskih kućanstava, tu je imotska narodna nošnja i mnogi tkani predmeti koji su se koristili u svakodnevnom životu. Odjel duhana sadržava predmete vezane za duhansku proizvodnju koja je nekada bila važna gospodarska djelatnost ovog kraja.
PLAN IZLETA: Nakon razgledavanja muzeja slijedi lagana šetnja prema gradskom trgu ( oko 10:30h).
Tin Ujević (1891-1954)
OPIS: Jedan od najvećih pjesnika 20. stoljeća. Rođen je u Vrgorcu. Osnovnu školu završio je u Imotskom. Njegova najpoznatija djela su: Lelek sebra, Kolajna, Auto na korzu, Ojađeno zvono, Rukovet, Žedan kamen na studencu te mnoga druga djela. U svojoj poznatoj pjesmi „Odlazak“ izrazio je veliku ljubav prema svom gradu.
PLAN IZLATA: Nakon saznanja par važnih informacija o Tinu Ujeviću, laganim koracima idemo prema Imotskoj tvrđavi (oko 10:45h).
Tvrđava Topana
OPIS: Smjestila se uz obronke Modroga jezera i dominira gradom. Tvrđava je nastala u 10. stoljeću i kroz povijest je imala izuzetno strateško značenje. Zaštitnica Imotske krajine je Gospa od Anđela, a istoimena crkvica se nalazi u okružju tvrđave. Danas je ova tvrđava omiljeni vidikovac, a ljeti se u njoj održavaju razna kulturna događanja. Također, danas je tvrđava iznimno zanimljiva posjetiocima zbog sačuvanog izgleda te prekrasnog pogleda na grad Imotski, Modro jezero i gradski nogometni stadion „Gospin dolac“.
PLAN IZLETA: Nakon razgledavanja tvrđave, spuštamo se na vidilicu Modrog jezera (oko 11:10h).
Modro jezero
OPIS: Jedno od dva bisera imotske prirode. Smješten je na rubu Imotskog. Modro jezero golema je vrtača dubine oko 150 m na južnome i oko 290 m na sjevernom dijelu. Njezin otvor dug je oko 800 m i širok 400 m. Razina vode u njemu varira tijekom godine – katkad dubina dosegne više od 100 m, ali nije rijetkost da u jesen potpuno presuši te se tada na dnu jezera igra tradicionalna nogometna utakmica. Krajem 19. st. izgrađeni su putovi (dugi 1100 m) kojima se može spustiti do vode.
PLAN IZLETA: Nakon što se Modro jezero pogledalo s vidilice, gosti dobivaju slobodno vrijeme (do 14:00h). Tko želi i u dobroj je fizičkoj kondiciji, može se spustiti do dna Modro jezera i okupati se. Oni koji nisu za kupanje, mogu otići do crkve sv. Franje ili prošetati se gradom.
U 14:00 sati je okupljanje svih gostiju ispred turističke agencije i odlazak autobusom na ručak na obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. Za ručak goste očekuje piće dobrodošlice (rakija) zatim tradicionalni dalmatinski roštilj uz piće (vino-voda-sok),domaća salata te domaći kruh ispod sača. Također, nezaobilazan je i posjet drugom biseru prirode, Crvenom jezeru.
Crveno jezero
OPIS: Smješteno je 1,5 km zapadno od Modrog jezera. Ono je pravo čudo našeg krša. Njegove stijene,zastrašujuće crvene boje,gotovo se okomito obrušavaju u jamu promjera oko 300 m. Dno jezera je ispod razine mora, a razina vode je iznad razine mora, što čini ovo jezero rijetkim primjerom kripto depresije u Hrvatskoj. Na sjevernoj strani,visina litica iznosi oko 550 m. I voda Crvenog jezera tijekom godine varira,ali manje nego u Modrom jezeru. Dubina jezera je 252 m, a prosječna dubina vode je oko 300 m. Uz Crveno jezero veže se Legenda o Gavanu – legenda o nastanku Crvenog jezera. Gotovo da nema posjetitelja koji nije pokušao ubaciti kamen u jezero. Malo ih je u tome uspjelo. Pokušajte i vi, ali ne zaboravite ponijeti kamenčić jer ga je ovdje vrlo teško pronaći.
PLAN IZLETA: Nakon dana provedenog na izletu u Imotskom, vrijeme je za povratak (16:00h).
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Brela
Vrijeme povratka: 16.30
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Baška Voda
Vrijeme povratka: 16.35
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Baško polje
Vrijeme povratka: 16.40
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Promajna
Vrijeme povratka: 16.50
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Makarska
Vrijeme povratka: 17.00
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Tučepi
Vrijeme povratka: 17.10
Mjesto povratka: Autobusna stanica – Podgora
Vrijeme povratka: 17.20
Ukoliko ste zainteresirani i želite upoznati sve čari priprdnih ljepota Imotskog, molimo Vas popunite dolje priloženi kontakt obrazac, a mi ćemo u najkraćem roku odgovoriti na Vaš upit.